• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر :
   تعداد بازدید: 140
   کد: 164189
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۷/۰۹/۲۲

   همه شهروندان در مسیر مبارزه با فساد نقش‌آفرین باشند

   مبارزه با فساد را نباید تنها محدود به دولت و حکومت‌ها دانست؛ بلکه تمام کسانی که از فساد زیان و آسیب می‌بینند باید در مسیر مبارزه با آن شریک باشند و چون مضرات فساد، دامان همه اقشار و افراد جامعه را می‌گیرد، بایستی همه اقشار و افراد جامعه هریک به‌قدر سهم و توان اثرگذاری خود در این مسیر گام بگذارند
   همه شهروندان در مسیر مبارزه با فساد نقش‌آفرین باشند

   فساد چه به معنای انحراف از یک امر و مقصود متعالی و چه به معنای تباهی یک مسیر، نیازمند توجه ویژه و مبارزه جدی با آن است. فساد، بالذات و در هرحالت و جایگاهی آفت‌آفرین و نکوهیده است؛ لذا نبایستی برای وجوه آن مرحله و اولویت تبیین کرد. مسئله فساد و ابعادش را باید به یک چشم نگریست و با آن برخورد کرد. خواه فسادی که منافع کوچک برای اشخاصی اندک دارد، خواه فسادی که در ابعاد بزرگ و در سطح دولت‌ها رخ می‌دهد، خواه فسادی که در ساختار زندگی روزمره مردم رایج و گسترده است. هریک از این وجوه فساد بایستی در کم‌ترین زمان و باشیوه و ابزار خاص خودش مورد مداقه و بررسی قرار گیرند.
   بنابر گزارش‌های سازمان‌های رسمی بین‌المللی، فساد در کشورهای جهان سوم و درحال توسعه، علی‌رغم ثروت و گردش پایین و ناچیز مالی، به‌دلیل عدم رشدیافتگی در حوزه شفافیت، گسترده‌تر است. این بدین معناست که فساد در این کشورها مخل هرگونه گام برداشتن به سوی توسعه و بزرگ‌ترین تشدیدکننده نابرابری است و به فقیرتر شدن شهروندان این کشورها اثر مستقیم دارد. لذا این کشورها بایستی در صف مقدم مبارزه و ریشه‌کن نمودن فساد قرار گیرند تا رسش به توسعه پایدار به آرزوی مدیران و شهروندان این‌کشورها تبدیل نشود.
   فساد علاوه بر موارد فوق‌الذکر، موجب تحلیل‌رفتن ارزش‌ها و هنجارهای اجتماعی، اخلاقی و انسانی شده و هرگونه زیست اخلاقی را در فضای اداری و سیستم‌ها با بحران روبه‌رو می‌کند. دراین میانه ارزش‌های تمدنی بشریت چون دموکراسی، عدالت، توسعه پایدار و قانون‌گرایی نیز صدمه می‌بینند. درنتیجه باید گفت با گسترش فساد، شاهد فروپاشی اخلاقی جامعه در همه سطوح و جایگاه‌ها خواهیم بود. اتفاقی که عواقب رخ دادنش در جوامع اسلامی چون ایران، به مراتب دردناک‌تر خواهد بود.
   البته باید خاطرنشان کنم که مبارزه با فساد را نباید تنها محدود به دولت و حکومت‌ها دانست؛ بلکه تمام کسانی که از فساد زیان و آسیب می‌بینند باید در مسیر مبارزه با آن شریک باشند و چون مضرات فساد، دامان همه اقشار و افراد جامعه را می‌گیرد، بایستی همه اقشار و افراد جامعه هریک به‌قدر سهم و توان اثرگذاری خود در این مسیر گام بگذارند. اهالی قدرت با ارتقای شاخص‌های شفافیت و پاسخگویی روشن به مردم و شهروندان با مطالبه پیگیر و ارائه گزارش تخلفات می‌توانند دراین مسیر نقش مهمی ایفا کنند. اعتقاد قلبی بنده این است در جامعه‌ای که خود شهروندانش پیشگام پیشگیری و مبارزه با فساد اند، هیچ‌گاه فساد مجال بروز و ظهور پیدا نخواهد کرد.
   ما در مجموعه شورای شهر مشهد به‌عنوان نهادی شبه حکومتی تلاش‌هایی را با تصویب طرح‌ها و لوایح مختلف آغاز کرده‌ایم. مصوباتی که مسیر تحقق شفافیت را هموار می‌سازند و در زمینه مقابله با فساد، پیشگیرانه عمل می‌کنند. بدیهی است که مسیر جاری مبارزه با فساد نیز همچون گذشته و در راستای اختیاراتی که قانون و رأی مردم به ما داده‌است همچون گذشته دنبال می‌شود و هیچ‌گاه از دنبال نمودن آن مسیرها نومید نبوده و نیستیم.
   از جمله مهم‌ترین این طرح‌ها که در شورای شهر تصویب شد و با همت و پیگیری شهرداری مشهد به مرحله عمل رسید، راه‌اندازی «سامانه فاش» است که درآن تمامی پروژه‌ها، مناقصات، مزایده‌ها و قراردادها به صورت شفاف در اختیار مردم قرار می‌گیرد. علاوه بر این، ساز و کاری را درنظر گرفته‎ایم که طی آن، درصورتی که شهروندان، فساد و تخلفی در زیرمجموعه‌های مدیریت شهری را به مسئولین گزارش دهند، طبق ضوابط و سازوکارهایی که شهرداری مشهد چیده است، پاداش خواهند گرفت.
   اگر چه هنوز در رسیدن به نقطه مطلوب راه پر پیچ و خمی داریم و بایستی تمام ارکان جامعه و عموم شهروندان در این مسیر همراه ما باشند تا عوارض این غده چرکین از سطح پوست و لایه‌های زیرین جامعه محو شود.
    

   تعداد بازدید: 140
   نام:
   پست الکترونیک:
   شرح نظر:
   کد امنیتی:
    
   1 0
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • دسترسی سریع
  فرم های مناطق شهرداری مشهد
  پایگاه جامع مصوبات و قوانین شهرداری
  سامد (مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری)
  سازمان بازرسی کل کشور
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 786,635
  تعداد بازدید امروز : 37
  تعداد بازدید دیروز : 110
  آخرین به روزرسانی : 1400/10/29
 • ارتباط با ما
  تلفن :051-31291444
  فاکس :051-32218133
  رایانامه :bazrasi@mashhad.ir
  آدرس :میدان شهدا، شهرداری مرکز
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط اداره بازرسی و رسیدگی به شکایات انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد