• بخشهای خبری
  •  
   منبع خبر : عباسعلی کریمی
   تعداد بازدید: 1496
   کد: 108584
   تاریخ انتشار:
   ۱۳۹۵/۰۷/۰۵

   یکصدمین صعود گروه کوهنوردی بازرسی به قله حصین بن (فیلبند) - شهریور ماه سال 1395

   گروه کوهنوردی مدیریت بازرسی در شهریور ماه 95 به قله حصین بن (فیلبند) صعور کرد.
   گروه کوهنوردی

    جاده هراز 25 کیلومتر مانده به آمل یک فرعی در سمت شرقی جاده شما را به ارتفاعات زیبای فیلبند و سنگچال راهنمایی می کند. طول جاده فرعی تا سنگچال 18 کیلومتر و فاصله سنگچال تا فیلبند 6 کیلومتر است.

    

    
   روستای فیلبند:
   روستایی است از توابع بخش بندپی غربی شهرستان بابلدر استان مازندران که در ارتفاع حدود ۲۳۰۰متری از سطح دریا واقع شده است. فیلبند آخرین روستای منطقه چلاو می باشد که راه دسترسی ماشین رو به آن وجود دارد. فیلبند که به بام شرقی مازندران معروف شده در واقع یک پنت هاوس تماشایی است که همچون برج دیده بانی مناطق وسیعی را زیر دید خود دارد.
   نام این ییلاق در اصل فلبند است. فل در گویش مازندرانی به معنای خستگی و بند هم به معنای بند آمدن و نتوانستن است. علت این نام گذاری به دلیل ارتفاع بالای این ییلاق و کمرگاه های تندی است که عبور از آن را دشوار می کرد.
   در فصل بهار و پاییز، در یک نیم روز ممکن است همه پدیده های جوی از قبیل ابر و مه و باران و برف و تگرگ و رگبار و ناگهان رنگین کمان و هوای صاف و آفتابی را بدون لکه ابری مشاهده کنید. تنوع هوا، زیبایی های طبیعت ، مناظر و چشم اندازهای اعجاب انگیز را فقط در فیلبند می توان مشاهد کرد. فیلبند در تابستان ها بیش از هزار و دویست خانوار جمعیت دارد و در زمستان بطور کلی خالی از سکنه است زیرا شدت سوز و سرما و برف امکان زندگی را غیر ممکن می سازد و در سال قریب به ۷ ماه پوشیده از برف است.
   قله حصین بن از قله های مورد علاقه گروه های کوهنوردی است که مسیر آن از فیلبند و سنگچال می گذرد. ارتفاع قله 3700 متر از سطح دریا است. در مسیر صعود از روستا های گنگرج کلا، سنگچال و فیلبند عبور خواهید کرد. در شرق حصین بن، کوهستان یخچال پشت قرار دارد، امامزاده قاسم هم در غرب و قله میشینه در جنوب آن قرار دارد. مسیر طی شده از فیلبند تا نوک قله بصورت رفت و برگشت حدود 20 کیلومتر است. در ضمن قله دماوند نیز از نوک قله حصین بند به طور کامل قابل مشاهده است و جلوه ای خاص از تمام زیبایی های خالق هستی از جنگل گرفته تا مراتع ودریا و قله دماوند به طور کامل قابل روئیت است.
    
   کلیات برنامه:
   سرپرست گروه: عباسعلی کریمی
   مسئول پشتیبانی : امین احمدزاده
   عکاس برنامه : حسین فلاح
   راهنما: فضل ا... سیفی (از بومیان فیلبند که سوار بر اسب خود گروه را راهنمای مسیر بود)
    

   تعداد افراد حاضر در برنامه: ۱1 نفر
   زمان و مکان شروع برنامه: ساعت 5 صبح روز چهارشنبه مورخ 31 شهریور ماه سال ۱۳95
   زمان و مکان خاتمه برنامه: ساعت 15 روز چهارشنبه مورخ 31 شهریور ماه سال ۱۳95
    
   اهداف محقق شده برنامه: فراهم آمدن زمینه تفاهم و همدلی بین همکاران ، ایجاد نشاط و شادابی و ارتقای توان جسمانی در بین کارکنان برای خدمت رسانی به جامعه هدف  و همچنین توسعه ورزش همگانی و ورزش مستمر در بین کارکنان  ودر نهایت صعود به قله حصین بن(برگزاری یک برنامه مشترک )
   گزارش برنامه:
   صبح روز سه شنبه ساعت 11 مورخ 30 شهریور ماه سال ۱۳95
   به همراه دوستان گروه کوهنوردی مدیریت بازرسی شهرداری مشهد یک روز قبل از مستقر شدن در محل یک برنامه آمادگی قبل از صعود به قله اصلی به صورت پیاده روی در کوه های اطراف به مدت 4 ساعت برگزار شد و توجیهات و نکات و وظیفه هر نفر یادآوری شد.
   صبح روز چهارشنبه ساعت 5 مورخ 31 شهریور ماه سال ۱۳95
   راس ساعت 5 صبح روز چهارشنبه با توجه به برنامه ریزی قبلی گروه پس از اقامه نماز صبح حرکت به سوی قله حسن بن معروف به یخچال را با هدف صعود آن آغاز نمود. گروه پس از عبور از مسیر های پرو پیچ وخم و ناهمواری های قله که شیب نسبتا تندی هم داشت به نقطه ای که معروف به یخچال بود و نرسیده به نوک قله بود رسید.( مکان فوق غاری بود که بسیار سرد و همیشه در تمام فصول دارای یخ می باشد)گروه پس از استراحتی کوتاه و بازدید از غار صعود به سمت قله با هدف فتح قله را آغاز ودر نهایت در ساعت 12:30 دقیقه توانست به هدف خود یعنی قله 3700 متری حصین بن دست یابد.
    
    
     پی نوشت: ” با سلام جا دارد از طرف کلیه اعضاء شرکت کننده در صعود فوق از مدیریت محترم بازرسی جناب آقای ناصری که پشتیبان و نقطه آغاز گروه از ایشان شروع شد و قبول دعوت نموده و ما را مفتخر به همراهی و هم گامی با خودشون نمودند کمال تشکر را داشته و از همه بچه های شرکت کننده گروه هم گام در این برنامه نیز تشکر ویژه داشته باشیم. همچنین از دوست هماهنگ کننده و برنامه ریز عزیزمان آقای امین احمدزاده که در این صعود کمال همکاری را به نحو احسن انجام داده کمال تشکر را داشته باشیم.
    
   لیست همگامان در صعود
   گروه مدیریت بازرسی : آقایان: ناصر ناصری- محمود غیور- حسن معرفتی- عباسعلی کریمی- مجتبی علی یاری- امین احمدزاده- سعید غفاریان- فتاح رواقی- حسین دوستی- حسین فلاح- هاشم انوری

   تعداد بازدید: 1496
   ناشناس
   09:33  1395/07/28
   پاسخ 1 0
   احسنت بر شما- بهترین مکان برای کوهنوردی و کوهنوردان- با آب وهوایی واقعا وحشی که میتواند در یک روز کلیه شرایط جوی را تجربه کرد ودیدو بر قدرت خدا احسنت
   2 1
   آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر
 • دسترسی سریع
  فرم های مناطق شهرداری مشهد
  پایگاه جامع مصوبات و قوانین شهرداری
  سامد (مرکز ارتباطات مردمی ریاست جمهوری)
  سازمان بازرسی کل کشور
 • آمار بازدید
  مجموع بازدیدها : 779,517
  تعداد بازدید امروز : 156
  تعداد بازدید دیروز : 181
  آخرین به روزرسانی : 1400/09/17
 • ارتباط با ما
  تلفن :051-31291444
  فاکس :051-32218133
  رایانامه :bazrasi@mashhad.ir
  آدرس :میدان شهدا، شهرداری مرکز
 • کلیه حقوق این سایت متعلق به شهرداری مشهد می باشد.
  تامین و به روزرسانی محتوای این سایت توسط اداره بازرسی و رسیدگی به شکایات انجام میگردد.
  طراحی و پشتیبانی فنی: سازمان فناوری اطلاعات و ارتباطات شهرداری مشهد