اوقات شرعی
-3°C 
 
     
   • بخشهای خبری


   •  
    منبع خبر :
    تعداد بازدید: 94
    کد: 131800
    تاریخ انتشار:
    ۱۳۹۶/۰۵/۰۳

    بازدید مدیر و پرسنل مدیریت بازرسی از موزه مرکزی حرم مطهر امام هشتم (ع)

    طبق هماهنگی های بعمل آمده دفتر مدیریت بازرسی با روابط عمومی آستان قدس رضوی در روز دوشنبه دوم مرداد 1396 بازدیدی از موزه مرکزی حرم مطهر امام رضا (ع) جهت همکاران مدیریت تدارک دیده شد.
    بازدید مدیر و پرسنل مدیریت بازرسی از موزه مرکزی حرم مطهر امام هشتم (ع)

    موزه‌های آستان قدس رضوی یکی از مجموعه‌های بزرگ موزه‌ای در ایران است که بناهای تاریخی آن جلوه گر شش قرن تزئینات و معماری دوره اسلامی و اشیای تاریخی آن نشان دهنده انواع هنرها و صنایع دستی ساخته شده طی ده قرن گذشته می‌باشد.

    آثار تاریخی ساخته شده یا وقف شده برای حرم مطهر پس از استفاده، طی سده‌های گذشته در خزانه نگه‌داری می‌شده و سیاهه‌های اموالی موجود در بخش نسخ خطی آستان قدس نشان دهنده فهرست برداری منظم کارگزارن در دوره‌های گذشته می‌باشد. در سال ۱۳۱۵ شمسی اتاق‌های فوقانی شمال غربی صحن نو (آزادی) و جنوب شرقی صحن کهنه (انقلاب اسلامی) که به یکدیگر متصل بوده به خزانه و محل نگه‌داری اشیاء اختصاص یافت. دفتر یادداشت مراجعان نشان می‌دهد که این مجموعه از سال ۱۳۱۶ تا ۱۳۲۱ ش. مورد بازدید بسیاری از فرهیختگان و مقامات ایرانی و مستشرقین خارجی قرار گرفته است.

    در چهاردهم آذرماه سال ۱۳۱۶ شمسی سنگ بنای ساختمان موزه در قطعه زمینی به مساحت ۵۷۰۰ مترمربع در مشرق مسجد گوهرشاد وکنار مقبره شیخ بهایی رسماً گذاشته می‌شود. این بناکه نقشه آن را آندره گدار ترسیم نمود توسط «مهندس کنتراتیف» و «بیوک قهرمانی» در سه طبقه، یک طبقه زیرزمین و دو طبقه فوقانی به مساحت ۱۰۳۴ مترمربع ساخته و در سال ۱۳۲۴ شمسی افتتاح شد. هم‌زمان با ساخت بنای موزه از «مهدی بهرامی» مدیر وقت موزه ایران باستان برای انتخاب و آماده‌سازی اشیاء موجود در خزانه، دعوت شد. در سال ۱۳۵۱ شمسی اشیاء موزه به محل تالار تشریفات آستان قدس، واقع صحن موزه منتقل شد و بنای جدیدی برای موزه در ضلع جنوبی حرم مطهر در دستور ساخت قرار گرفت. ساخت این بنا برای موزه و کتابخانه آستان قدس، از سال ۱۳۵۳ ش. توسط «شرکت ماهساز» و زیر نظر آرشیتکت معروف داریوش بوربور مدیر عامل شرکت مهندسی مشاوربوربور آغاز شد و در سال ۱۳۵۵ ش. خاتمه یافت. این موزه شامل دو تالار در یک طبقه، به مساحت حدود ۱۳۰۰ متر مربع بود که دکوراسیون داخلی و تجهیز آن توسط «شرکت فرانسوی ژانسن» اجرا شد و اشیاء متنوعی مانند: قالی، ظروف، سلاح‌ها، وبرخی اشیاء و اجزاء معماری حرم مطهر مانند وسایل روشنایی و محراب‌ها و درهای حرم در آن به نمایش گذاشته شد.

    طبق هماهنگی های بعمل آمده دفتر مدیریت بازرسی با روابط عمومی آستان قدس رضوی در روز دوشنبه دوم مرداد 1396 بازدیدی از موزه مرکزی حرم مطهر امام رضا (ع) جهت همکاران مدیریت تدارک دیده شد که پس از بازدید و زیارت حرم مطهر بازدیدکنندگان میهمان سفره پربرکت آقا علی ابن موسی الرضا (ع) شدند.

    تعداد بازدید: 94
    ارزیابی
    ارزیابی این مورد:
    0 0
    آیا این مطلب را می پسندید؟ بله خیر